קישור לכתבה

איך שומרים על הוננו הקטן בתקופות קשות?

יום ראשון, אוגוסט 14, 2011

הורדת הדירוג של ארה"ב גרמה למפולת בשווקים העולמיים שטרם התייצבו. מה עלינו לעשות עם חסכונותינו במצבי קיצון בשווקים?

שלום לכולם,

ראשית אסביר במילים פשוטות מה גרם למשבר האחרון בשוק ההון. ניקח מצב לדוגמא: נכנסת לבנק, התיישבת מול הפקידה בסניף וביקשת הלוואת משכנתא לצורך קניית דירה. סביר להניח שהבנק יסכים אבל ישעבד את הבית, יחתים ערבים ובנוסף יבקש לדעת מה משכורתך החודשית. כול זאת כדי להעריך את הסיכון ( של הבנק, כמובן, לא שלך) למצב שלא תוכלי לשלם את חובך. בדיוק אותו דבר קורה גם בשוק ההון, כשמדינת ישראל מבקשת ללוות חצי מיליארד דולר מהבנק העולמי, הבנק יפנה לחברה שתעריך את רמת הסיכון (של הבנק העולמי) למצב בו מדינת ישראל לא תשלם את חובה או במילים פשוטות: מהו הסיכוי שמדינת ישראל לא תוכל לשלם את חובה לבנק העולמי?
מצבים כאלו קורים לא מעט פעמים. תראו מה קורה בימים אלו ביוון השכנה, התסריט שמדינה זאת לא תוכל לשלם את חובה הוא תסריט ריאלי ולכן הדרוג שלה נמוך מאוד. תאמינו לי שהם עדיין לא מבינים את מכת הגרזן שעומדת ליפול עליהם.

באופן מעשי תגיע לישראל (מטאפורית) משלחת מאחת משלושת החברות הגדולות בעולם שעוסקות בתחום והיא שתקבע את גובה הסיכון שלוקח על עצמו הבנק העולמי כאשר הוא מלווה לישראל. כיום אנו מקבלים דרוג טוב. זאת מאחר והכלכלה יציבה, אין צפי למלחמה ולכן לשמחתנו גם נשלם פחות ריבית על ההלוואה.
הדירוג הגבוה ביותר, הטוב ביותר, ניתן למדינות כמו ארצות הברית, גרמניה וכו'. הדירוג הטוב ביותר נקרא טריפל A.
מאז ראשית המאה העשרים דורגה ארצות הברית באופן קבוע כטריפל A. ביום שישי בלילה נפל דבר וחברת S&P (אחת משלושת חברות הענק האמריקניות שעוסקות בתחום) הורידה את הדרוג של המעצמה לדירוג של AA פלוס.
בפעם הראשונה ירד הדירוג של ארצות הברית. האירוע גרם לתגובות קשות מאוד בעולם ובישראל השווקים נפלו באופן מהותי. בישראל בלבד נפדו כמיליארד ש"ח מקרנות הנאמנות. זאת מאחר וארצות הברית כידוע היא הצרכן הגדול בעולם וכשהיא בצרה אמיתית כל העולם בצרה גדולה יותר. החשש הגדול הוא משבר כלכלי עולמי שיימשך זמן רב, נכון לרגע  האיום נראה פחות חזק אבל קשה לדעת מה יקרה בשבועות הקרובים.
אנו הצרכנים הקטנים בעיקר מודאגים ממצב החסכונות שלנו שבדרך כלל נמצאים בקרנות השתלמות, פנסיה, קופות הגמל, ביטוחי מנהלים. כול אלו מנוהלים על ידי חברות ביטוח, חברות ניהול קופות גמל, קרנות פנסיה וכדומה.

מטרת המאמר היא להסביר שיש מוצרים בשוק ההון שבנויים גם למצבי משבר קיצוניים כמו משבר הדירוג האמריקאי והם נועדו להגן עלינו בשעת משבר.


ניקח לדוגמא קרנות השתלמות. כיום קיימות מאות קרנות שמנוהלות על ידי גופים שהוקמו למטרה זאת והן מתחרות על כספיכם. למי שאינו יודע, החיסכון הוא לטווח בינוני של שש שנים והוא המסלול היחיד בישראל המעניק פטור מס הכנסה על הרווחים.
מסלול זה הוא אמצעי חיסכון מעולה ומעניק הטבות מס לעצמאים ואילו לעובד/ת השכיר/ה זאת הטבה ענקית מאחר והמעסיק משלם כ75% מהתשלום החודשי.
אולם כאשר הנכם מצטרפים לקרן השתלמות,יתכן שאינכם יודעים זאת, לקרן יש תקנון משלה:
לכול קרן יש תקנון הקובע מסגרת קשיחה של אחזקות במניות, והקרן יכולה לתמרן בין קווי המינימום והמקסימום הקבועים בתקנון, כאשר בתקופות קשות התקנון לא מאפשר להתפטר מכל המניות, ובתקופות טובות אין אפשרות להגדיל את האחזקה במניות מעבר לכמות מסוימת. במקרה קיצון, גם הפתרונות כמו משיכות הכסף מהקופה או מעבר לקרן אחרת עלולות לגרום לנזק כבד ללקוח בעיקר מאחר והזמן הוא פקטור משמעותי הקרן מחויבת לתקנון אופן טוטאלי.
לדוגמא קרן השתלמות "אקסלנס השתלמות ב" שמנוהלת על ידי אקסלנס קופות גמל יכולה להשקיע עד 50% מכספה במניות כאשר פורץ משבר והקרן השקיעה במקרה הטוב רק 30% מכספיכo במניות היא אינה יכולה להוריד אחזקה באופן מידי גם אם הייתה רוצה בכך לכן במצבי קיצון יש לקרן מגבלה משמעותית – סוג של מלכודת דובים – חשוב לומר שלא תמיד נכון להוריד אחזקות אבל זה כבר נושא אחר.

 

הפתרון: קרן השתלמות מסלולית, המוצר הוצא על ידי מנהלי הקרנות במשבר הגדול בשוק ההון בשנת 2008. הקרן מאפשרת לך להחליט על רמת הסיכון שנוחה לה בהתאם ליכולתך או ציפיותייך, אולם הקרן מאפשרת גמישות בשינוי רמת הסיכון בכול עת וללא תשלום בצורה זאת כאשר פורץ משבר משמעותי אתה יכול להתייעץ ובהתאם לכך לשנות את רמת הסיכון עד יעבור זעם או כשהשוק טוב מאוד גם להעלות את כמות המניות. היתרון של קרן מסלולית (מעבר לתשואה ומדדי סיכון) היא בהגדרתה– בקרן מסלולית ניתן לעבור מסלול בכול עת, ואין חשיפה למצבים בו תקנון הקרן הופך למלכודת דובים.

ובדוגמא פשוטה ( עדיף לאחר התייעצות) אתה מחליט להודיע לקרן להעביר את הסכום שמושקע במניות למסלול שקלי עד יעבור זעם, תשלח פקס והקרן מחויבת לבצע מידית כך שאין מחסום בירוקרטי, אין תשלום ואפשר לישון טוב בלילה.
אל תחכו שהמשבר הבא יקרה, תפעלו תמיד לפניו
בתודה,
עופר אהרוני
סוכן ביטוח משווק השקעות (רישיון יועץ מותלה ברשות ני"ע)
Oa100@zahav.net.il

תגובות


  • (לא יופיע בתגובה)
  • * שדה חובה
  • ©2011 הון ביט ביטוח | עיצוב והקמת אתר: RSVP | פיתוח: felix007.com